Aktualności i publikacje

Edukacyjne i zawodowe

Wrastający paznokieć – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Wrastający paznokieć to jedna z najczęstszych dolegliwości, które powstają w obrębie naszych stóp. Zobacz od czego zacząć terapię i jak wygląda leczenie wrastających paznokci.

Problem ten dotyczy głównie palucha i niestety w wielu przypadkach brak szybkiej reakcji i podjęcia leczenia, prowadzi do bolesnych i bardzo poważnych konsekwencji. Jak leczyć wrastający paznokieć, gdzie udać się po pomoc i jak dbać o stopy aby uniknąć nawrotu tego problemu? Na te i inne pytania dotyczące wrastania paznokci znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Wrastający paznokieć – objawy. Po czym poznać, że paznokieć wrasta?

Wrastający paznokieć pojawia się zazwyczaj u osób dorosłych, jednak nie jest to regułą, ponieważ wrastanie paznokcia u dziecka zdarza się równie często, jak u osób dojrzałych.

Defekt ten jest bardzo uciążliwy, bolesny i trudny do zlikwidowania bez pomocy specjalisty. Wrastający paznokieć wyleczysz u podologa. Jeżeli szukasz pomocy z wrastającym paznokciem, koniecznie odwiedź gabinet podologiczny Faustyny Kuros w Nowym Targu.

Wrastanie paznokcia polega na tym, że brzeg paznokcia uciska lub narusza tkanki wału bocznego paznokcia, co powoduje stan zapalny i dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Wokół paznokcia pojawia się zaczerwienienie, zwiększona wrażliwość na dotyk, a także zanokcica (łac. paronychia). Wrastanie może pojawić się z jednej lub po obu stronach paznokcia. Pierwszym objawem wrastania paznokcia jest przede wszystkim ból pojawiający się przy chodzeniu lub ucisku. Jest to jeden z tych objawów, który zbagatelizowany może zmienić się w poważniejsze dolegliwości. Początkowo niewielki ból może przeistoczyć się w ból ostry połączony z wystąpieniem stanu zapalnego, ropnego, a z czasem nawet ziarniny (hipergranulacji).

wrastający paznokieć

Jakie są przyczyny wrastania paznokcia w stopach?

Do najczęstszych przyczyn wrastania paznokcia możemy zaliczyć nieprawidłowe obcinanie płytki paznokcia, w wyniku którego powstają ostre krawędzie paznokcia, co sprzyja wystąpieniu urazu sąsiadujących tkanek miękkich – stan ten powoduje bolesne zapalenie i prowadzi do powstania ziarniny. Nie jest to jednak jedyna przyczyna!

Do innych przyczyn, które mogą prowadzić do wrastania paznokcia zaliczamy:
  • Noszenie zbyt ciasnych butów,
  • Nieprawidłową higienę stóp,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Urazy mechaniczne,
  • Otyłość i nadwaga powodujące nadmierny nacisk na stopy,
  • Predyspozycje i uwarunkowania genetyczne, takie jak szeroka płytka paznokcia, wrodzone zniekształcenie,
  • Zgrubienie płytki paznokci,
  • Wady postawy, deformacje stóp.

Profilaktyka i leczenie wrastającego paznokcia

Istnieją różne sposoby leczenia wrastających paznokci, obejmujące zarówno metody zachowawcze, nieinwazyjne, jak i metody inwazyjne, chirurgiczne. Metoda leczenie zależy od takich czynników, jak powód wrastania, zaawansowanie choroby oraz objawy, które jej towarzyszą. Preferowaną metodą leczenia jest postępowanie nieinwazyjne, którego podstawowym celem jest odbarczenie wału bocznego i otwarcie toru wzrostu dla płytki paznokcia. Jest to niezwykle ważne, zarówno jako profilaktyka, jak i leczenie wczesnych stadiów choroby oraz wspomaganie terapii w stadiach zaawansowanych. Najczęstszym zabiegiem jest usunięcie wrastającej części paznokcia i założenie klamry ortonyksyjnej.

Co to jest klamra ortonyksyjna, jak wygląda założenie klamry na paznokieć?

Klamra ortonyksyjna jest najbardziej skutecznym sposobem walki z wrastającymi lub wkręcającymi się paznokciami. Klamra z odpowiednim naciągiem ukierunkowuje płytkę paznokciową tak, aby paznokieć mógł rosnąć w odpowiednim kierunku nie dając przy tym dolegliwości bólowych. Klamra, dzięki uniesieniu bocznych krawędzi płytki, odciąża wał około -paznokciowy i przynosi natychmiastową ulgę. Jej zadaniem jest przede wszystkim przywrócenie paznokciom prawidłowego toru wzrostu i kształtu.

Klamra wykonana jest ze sprężystego drutu ze stali chirurgicznej. Po odpowiednim opracowaniu płytki paznokcia, podolog przygotowuje klamrę dopasowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Klamrę zahacza się obustronnie pod paznokciem, wsuwając ją pod płytkę, od strony wolnego brzegu / lub aplikuje na płytce paznokciowej. Klamra zostaje umocowana przy pomocy specjalnego kompozytu, zaś wały paznokciowe zabezpiecza się poprzez aplikację tamponady. Wyróżnić możemy kilka rodzajów klamry ortonyksynej. O doborze klamry decyduje podolog, biorąc pod uwagę indywidualne cechy paznokcia.

Czy założenie klamry ortonyksyjnej boli?

Założenie klamry ortonyksyjnej jest praktycznie bezbolesne, a co najważniejsze, jej zastosowanie przynosi natychmiastową ulgę i pozwala na normalne i bezbolesne funkcjonowanie. Po założeniu klamry możemy normalnie chodzić i zapomnieć o jej istnieniu, mimo, że klamra cały czas pracuje. Nie musisz obawiać się bólu związanego z wizytą i założeniem klamry. Jeżeli nigdy nie byłaś/łeś w gabinecie podologicznym, zobacz tutaj nasz artykuł, w którym opisujemy, jak wygląda pierwsza wizyta u podologa i w jakiego rodzaju problemach związanych ze skórą stóp pomoże Ci podolog.

Jak długo trwa leczenie wrastającego paznokcia?

Długość terapii wrastającego lub wkręcającego się paznokcia uzależniona jest od struktury płytki paznokciowej, jej grubości, kształtu, stopnia zaawansowania wrastania oraz od dobrej współpracy pacjenta z podologiem i stosowania się do wyznaczonych podczas wizyty zaleceń. Kontrola paznokcia po założeniu klamry powinna odbywać się średnio co 4 do 8 tygodni.

Jeżeli borykasz się z problemem wrastającego paznokcia, zdecydowanie odradzamy szukania domowych sposobów na jego leczenie. Wrastający paznokieć wymaga konsultacji ze specjalistą, który wdroży odpowiednie metody leczenia, otoczy Cię kompleksową opieką i pomoże trwale pozbyć się tego problemu.

Do góry