Aktualności i publikacje

Edukacyjne i zawodowe

Złamany lub zerwany paznokieć – co zrobić w takim przypadku i jak go leczyć?

Wszelkiego rodzaju urazy płytek paznokciowych, które występują w obrębie stóp stanowią podstawę do niezwłocznej konsultacji z podologiem. Są one zazwyczaj bardzo bolesne, a ich nieumiejętne zabezpieczenie może wiązać się z ciężkimi powikłaniami, wymagającymi leczenia chirurgicznego.

Co w takim razie należy zrobić, kiedy zdarzy się nam w niefortunny sposób zerwać lub złamać paznokieć i jak długo taki paznokieć odrasta? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak odpowiednio zabezpieczyć paznokieć po urazie i co robić dalej.

O złamanym lub zerwanym paznokciu mówimy gdy paznokieć całkowicie lub częściowo oddzielił się od łożyska paznokciowego. W efekcie pojawia się ostry, pulsujący ból, krwawienie, ziarnina, wysięk ropny, a nawet onycholiza. Uszkodzenie paznokcia może skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak dodatkowe urazy, infekcje oraz dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Co należy zrobić w pierwszej kolejności, kiedy paznokieć został złamany lub zerwany?

Przede wszystkim musimy odpowiednio go zabezpieczyć. Jeżeli paznokieć został zerwany, najpierw musimy zatamować krwawienie. Warto odkazić powstałą ranę używając delikatnego środka antyseptycznego takiego jak Microdacyn, SutriSept lub Betadine, które na pewno zakupimy w każdej aptece.

Kolejnym ważnym krokiem jest zabezpieczenie rany. Powinniśmy do tego użyć jałowego gazika oraz plastra. Pamiętaj, aby nigdy nie naklejać plastra bezpośrednio na ranę. Zwróć też uwagę na to, aby nie zacisnąć opatrunku zbyt ciasno, by nie spowodować zaburzenia krążenia żylnego.

Kiedy sytuacja jest w miarę opanowana, a ból ustąpi – koniecznie zadzwoń do podologa i umów się na wizytę. Pamiętaj, aby do momentu wizyty systematycznie zmieniać opatrunek oraz uważać na paznokieć. W szczególności unikaj zakładania ciasnych butów i intensywnego chodzenia, ponieważ może to doprowadzić do powstania dodatkowych patologii lub defektów w obrębie narządu paznokciowego.

W żadnym wypadku nie podejmuj samodzielnego działania w postaci wycinania paznokcia – może to pogorszyć sytuację doprowadzając do pogłębienia rany i rozwoju bakterii.

Złamany paznokieć

Zerwany paznokieć – kiedy udać się do lekarza?

Są sytuacje, w których po zerwaniu paznokcia rozwiązaniem jest ścisła współpraca z lekarzem, która pozwala na osiągnięcie pozytywnych rezultatów na podstawie wspólnie ustalanych terapii i uniknięcie komplikacji.

Bezwzględnej konsultacji medycznej wymagają:
  • Głębokie rany po zerwaniu lub urazie płytki paznokciowej
  • Nieustępujące krwawienie z miejsca urazu
  • Całkowita utrata paznokcia bez urazu mechanicznego
  • Infekcja, która wymaga leczenia farmakologicznego np. antybiotykoterapii
  • Zalecenie specjalisty podologa w celu pogłębienia diagnostyki patologii aparatu paznokciowego.

Zerwany paznokieć – jak może pomóc podolog?

Czas w jakim udasz się do podologa po doznaniu takiego urazu determinuje długość i skuteczność leczenia. Kiedy zgłosisz się do podologa otrzymasz profesjonalną pomoc. Podolog w odpowiedni sposób oczyści paznokieć, zaopatrzy ranę, usunie podpłytkowe krwawe wybroczyny, opracuje miejsce urazu w taki sposób, aby rana się nie pogłębiała, a pozostała część paznokcia nie została naruszona.

Podolog dobierze też odpowiednie preparaty, które przyspieszą naturalny proces gojenia rany, zmniejszą ryzyko zakażeń i powikłań, zregenerują uszkodzony aparat paznokciowy. W zależności od tego w jakim stopniu paznokieć jest zerwany, odrastanie może trwać od kilkunastu tygodniu nawet do 18 miesięcy. Podolog zabezpieczy też paznokieć i pokaże Ci, w jaki sposób wykonywać opatrunek w domu. Warto pamiętać, że pomoc u podologa uzyskasz również w przypadku zerwania paznokci u rąk. Bardzo pomocnym zabiegiem w gabinecie podologicznym jest rekonstrukcja płytki paznokcia, którą można zastosować po urazie paznokcia, kiedy tkanka łożyska całkowicie się wygoi.

Rekonstrukcja paznokcia – na czym polega, kiedy warto ją wykonać i ile to kosztuje?

Uszkodzenie paznokcia w skutek urazu mechanicznego oprócz bólu i dyskomfortu powoduje też nieestetyczny wygląd aparatu paznokciowego. Metodą, która pozwala świetnie zamaskować częściowy lub całościowy brak paznokcia jest rekonstrukcja płytki paznokciowej. Zabieg ten można wykonać u podologa.

Rekonstrukcja płytki paznokcia rozpoczyna się od wywiadu oraz oceny stanu okolicy, w której doszło do uszkodzenia. Podolog sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, natomiast gdy łożysko aparatu paznokciowego jest zdrowe – można wykonać zabieg rekonstrukcji.

Uwaga! Ważne przeciwwskazania do zabiegu rekonstrukcji paznokcia:
  • Uszkodzenie łożyska paznokcia
  • Stan zapalny łożyska paznokcia
  • Otwarte rany w aparacie paznokciowym i w jego obrębie
  • Tkanka ziarninująca (ziarniniak ropotwórczy)
  • Egzemy w obrębie łożyska paznokcia
  • Grzybica skóry i paznokci
  • Całkowita utrata paznokcia z różnych przyczyn
  • Rekonstrukcję wykonuje się różnymi metodami. Sam zabieg polega na odbudowie uszkodzonej płytki, przy pomocy specjalnej masy do rekonstrukcji – żelowej lub akrylowej. Są to produkty stworzone specjalnie do tego celu, często z zawartością składników przeciwgrzybiczych. Nałożony preparat jest imitacją naturalnego paznokcia i na czas jego odrastania po prostu go zastępuje. Zastosowanie rekonstrukcji znacznie poprawia estetykę paznokcia i przynosi też efekt terapeutyczny, ponieważ pacjent nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego ubytkiem płytki paznokciowej. Aby móc wykonać rekonstrukcję paznokcia na dłuższy czas, potrzebne jest aby pozostałość naturalnego paznokcia wynosiła minimum 1/3 swojej długości. Na wykonaną rekonstrukcję można nałożyć lakier do paznokci, co może być szczególnie istotne, gdy przytrafi się przed ważną uroczystością, na której chcemy się pięknie prezentować, jak na przykład ślub.

    Zrekonstruowany paznokieć należy usunąć po ok 5 tygodniach lub gdy odczuwamy jakikolwiek dyskomfort. W zależności od sytuacji okres noszenia „protezy paznokcia” wynosi nawet 3 miesiące. Należy jednak pamiętać, że zarówno rekonstrukcję jak i protezę paznokcia wykonuje się w wyjątkowych okolicznościach – najczęściej, kiedy wygląd paznokci jest dla nas bardzo ważny w danym momencie. Nie należy jednak traktować rekonstrukcji paznokcia, jako formy ochrony łożyska. Rekonstrukcja nie jest też formą leczenia, a wręcz uniemożliwia stosowanie preparatów przeznaczonych do nawilżenia czy odżywienia łożyska, dlatego po ten zabieg radzimy sięgnąć wtedy, kiedy jest to rzeczywiście konieczne. Nie zaleca się rekonstrukcji w okresie jesienno – zimowym oraz w trakcie noszenia pełnego obuwia!

    rekonstrukcja paznokcia

    W naszym gabinecie wykonanie rekonstrukcji za 1 paznokieć z oczyszczeniem to koszt około 170 – 200 zł.

    UWAGA! SZANOWNY CZYTELNIKU, PAMIĘTAJ, ŻE OBRAZY ZNAJDUJACE SIĘ W TYM ORAZ W POZOSTAŁYCH ARTYKUŁACH, CHRONIONE SĄ PRAWAMI AUTORSKIMI!
Do góry