Wakacje minęły, a Twoje stopy stały się szorstkie, wysuszone, a może nawet pojawiły się na nich pęknięcia, zrogowacenia czy bolesne odciski? Zobacz nasz podologiczny poradnik, jak odpowiednio zadbać o stopy po wakacjach.
Dobre przygotowanie stóp na wakacje jest niezwykle ważne i z pewnością nie raz w Internecie spotkałaś/eś się z różnego rodzaju poradami, jak zadbać o stopy przed wymarzonym urlopem. Jednak większym wyzwaniem jest odpowiednia pielęgnacja stóp po wakacjach, aby z pięknego kurortu i dni spędzonych na zwiedzaniu nie przywieść niechcianej pamiątki na stopach…
Codzienna pielęgnacja stóp, jak zadbać o skórę i pięty - rutyna pielęgnacyjna
Lato, to czas kiedy chętnie odsłaniamy nasze stopy, spędzamy więcej czasu na długich spacerach i aktywnościach na zewnętrz. Chodzimy na baseny, górskie wędrówki lub spędzamy długie godziny w niewygodnych butach zarówno w pracy, jak i podczas odkrywania nowych miejsc. Beztroski czas, jaki spędzamy na relaksie, może niestety negatywnie odbić się na kondycji skóry naszych stóp. Bardzo często, po zakończonym urlopie okazuje się, że skóra na stopach jest wysuszona, pięty stają się szorstkie i zrogowaciałe. Latem podczas wysokich temperatur łatwiej też o bolesne otarcia, odciski czy modzele. Korzystanie z zatłoczonych basenów czy spacerowanie boso po hotelowej wykładzinie może też skutkować pojawieniem się brodawek (kurzajek), które powoduje wirus HPV.
Wielokrotnie zmiany na stopach „chowamy” do skarpetek i staramy się w ogóle o nich nie myśleć, bo przecież nadchodzą chłodne dni, więc będziemy chodzić w zakrytych butach. To oczywiście najgorsze, co możemy zrobić swoim stopom, ponieważ nieleczone zmiany mogą przerodzić się w problemy, z którymi będziemy zmagać się przez wiele miesięcy. Jak zatem odpowiednio zadbać o stopy, aby na kolejne wakacje były gładkie, piękne i bez zmian wymagających leczenia?
W tym artykule podamy Ci kilka prostych wskazówek, jak odpowiednio pielęgnować stopy i zadbać o ich dobrą kondycję. Wszystkie czynności, które musisz wykonać są proste i nie zajmą Ci zbyt wiele czasu, a prócz podstawowych rzeczy, które na pewno masz w swoim domu, polecimy Ci profesjonalne i specjalistyczne preparaty podologiczne, które możesz zakupić w naszym gabinecie w Nowym Targu.
Przyjrzyj się dokładnie swoim stopom. Oceń ich stan i sprawdź czy nie ma zmian
Zanim wrócisz do codziennych obowiązków, poświęć swoim stopom kilka minut podczas wieczornej pielęgnacji. Zobacz, jak wygląda skóra na piętach, między palcami, wokół paznokci. Sprawdź, czy nie pojawiły się zgrubienia lub nieestetyczny kolor naskórka. Przyglądnij się uważnie podeszwom, czy nie ma na nich brodawek. Jeżeli podczas wakacji zdarzyło Ci się podrażnić skórę na stopach, sprawdź czy wszystko prawidłowo się goi i nie powoduje już bólu. Zwróć też uwagę na kondycję paznokci po usunięciu lakieru hybrydowego.
Pamiętaj też, że podczas upalnych dni na stopach mogły pojawić się zmiany, których nie widać na pierwszy rzut oka. Chodzi o nadmierne pocenie się stóp, odparzenia czy macerację skóry, które szybko się rozwijają i stanowią bardzo uciążliwy problem. Z pomocą w tych przypadłościach niezbędny będzie Coryne Spray od PODOHOLIS. Synergia składników biologicznie aktywnych sprawiła, że spray ma działanie antybakteryjne, antygrzybiczne oraz regulujące pracę gruczołów potowych stopy, łagodzi objawy nadpotliwości.
Główną substancją aktywną Coryne Spray jest olejek eteryczny z drzewka herbacianego – wysokiej jakości surowiec pochodzący z upraw z Australii, dzięki czemu zachowuje wszystkie swoje dobroczynne właściwości. Olejek jest skuteczny wobec wielu szczepów bakterii oraz grzybów. Patogeny nie uoparniają się na niego tak jak na antybiotyki i mikotyki. Kora dębu zawarta w preparacie łagodzi objawy nadpotliwości, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz reguluje pH powierzchni skóry stóp. Dodatek mentolu działa antyseptycznie, odświeżająco oraz daje przyjemne uczucie chłodu. Niewielki dodatek nanosrebra wzmacnia działanie antybakteryjne i antygrzybiczne preparatu.
PRZEZNACZENIE CORYNE SPRAY:
- keratoliza dziobata
- nadmierna potliwość stóp
- grzybice skóry stóp (zwłaszcza grzybica potnicowa)
- wyprysk potnicowy
Jest szczególnie polecany na problemy tak zwanej STOPY ATLETY. Stopy sportowców są narażone na nadmierną potliwość, infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe, urazy. Coryne Spray chroni stopy oraz zwalcza już istniejące schorzenia.
Więcej na temat nadmiernej potliwości stóp przeczytasz tutaj.
Oczyść stopy ze zrogowaciałego naskórka
Podolodzy, czyli specjaliści od zdrowych stóp, rekomendują, aby zabieg usuwania zrogowaciałego naskórka przeprowadzać tylko na sucho – bez uprzedniego moczenia stóp. Delikatnie pocieraj tarką pięty i miejsca, gdzie tworzy się zgrubiała skóra. Wystarczy potraktować tarką stopy raz w miesiącu, aby zauważyć różnicę. Pamiętaj, że jeżeli na Twoich piętach pojawiły się pęknięcia, lepiej powstrzymaj się od tej czynności i wybierz się na konsultację do podologa. Ścieranie naskórka w takim przypadku może pogłębić pęknięcia, a tym samym możesz sobie zaszkodzić. Oczyszczanie pękniętych pięt pozostaw specjaliście.
Jeżeli na stopach nie ma żadnych pęknięć, możesz spokojnie pozbyć się starego naskórka. Przygotuj w tym celu tarkę i peeling. Delikatnie zetrzyj naskórek z pięt, pamiętaj też o bocznych krawędziach pięty, podbiciu stopy oraz okolicach dużego palucha. Dodatkowo na stopach możesz zaaplikować peeling. Możesz użyć peelingu drobnoziarnistego z soli lub łupin orzechów.
Tarka którą polecam to:
Peeling który polecam to:
Przygotuj stopom kąpiel dla relaksu
W drugim etapie przygotuj stopom kąpiel. Do kąpieli możesz dodać kilka gramów soli himalajskiej, kłodawskiej, z Morza Czarnego lub soli hipoalergicznej. Do kąpieli możesz dodać też olejki eteryczne. Świetnie sprawdzą się tutaj olejek manuka, drzewa herbacianego, nardowy, eukaliptusowy, mirrowy, szałwiowy, z drzewa sandałowego, tymiankowy, cytrynowy, lawendowy, majerankowy czy rozmarynowy. Tak naprawdę nic Cię nie ogranicza, olejki możesz wybierać i miksować ze sobą dowolnie, tworząc bardziej orzeźwiające lub relaksujące kompozycje. Olejki wykazują działanie antygrzybiczne i z pewnością uprzyjemnią czas namaczania stóp, dzięki swojemu aromatowi.
Zobacz 3 rodzaje soli do stóp z od marki Podopharm:
Czas na nawilżenie – użyj odpowiedniego produktu
Nawilżenie stóp jest kluczowym elementem ich pielęgnacji. Musisz o to zadbać szczególnie po ścieraniu naskórka. W szczególności polecamy Ci użyć kremu z wysoką zawartością mocznika. Zwykły balsam, którego używasz na co dzień, może okazać się niewystarczający. W tym przypadku lepiej sięgnij po kosmetyki do zadań specjalnych. Polecamy Ci krem PODEK. Jest to kosmetyk stosowany w gabinetach podologicznych, dzięki któremu kompleksowo zabezpieczysz swoje stopy po wykonanym ścieraniu.
Krem PODEK w swoim składzie zawiera skwalan, cholesterol i ceramidy, które uzupełniają lipidy naskórkowe, odtwarzają barierę ochronną skóry i nawilżają. Regulują też procesy rogowacenia, uelastyczniają naskórek i zapobiegają pęknięciom. Krem PODEK zmniejsza stany zapalne skóry, wspomaga w gojeniu drobnych ranek, wyraźnie poprawia kondycję naskórka, uzupełnia barierę ochronną skóry w niezbędne lipidy, zmniejsza utratę wody przez naskórek, pielęgnuje podrażnioną skórę i koi podrażnienia.
Z tego kremu korzystamy w naszym gabinecie podologicznym i polecamy go pacjentom do stosowania w domu, w szczególności po zabiegu usuwania modzeli i odcisków, w nadmiernym rogowaceniu i oczyszczaniu pęknięć, w onycholizie, w łuszczycy i atopii.
Po tak zakończonej pielęgnacji, daj sobie czas… pozwól stopom aby wchłonęły składniki aktywne zawarte w kremie. Taką pielęgnację, dobrze jest wykonać wieczorem, a rano ponownie nałożyć warstwę kremu.
Co jednak w przypadku, kiedy wakacyjny czas nie był dla nas zbyt łaskawy i ucierpiały na tym nasze stopy? Przede wszystkim umów się na wizytę do specjalisty. Nie zwlekaj z tym, ponieważ zmiany na stopach szybko się rozwijają, a ich wyleczenie to długotrwały proces, wymagający sporego zaangażowania zarówno od specjalisty, jak i od pacjenta. Warto też dodać, że choroby takie, jak grzybica paznokci mogą również rozwinąć się na naszych paznokciach szczególnie pod manicure hybrydowym, a to też dolegliwość, którą pomoże Ci zniwelować specjalista podolog. Zobacz nasz artykuł o grzybicy paznokci pod lakierem hybrydowym.
Pielęgnacja stópek dziecka
Stopy dziecka nie są jeszcze w pełni rozwinięte, więc podobnie jak w innych obszarach ciała, skóra potrzebuje nawilżenia i natłuszczenia. W przypadku braku suchości skóry, wystarczy regularna pielęgnacja. Jeśli maluch ma skłonność do przesuszeń, a skóra na stopach jest szorstka, w jej zmiękczaniu i nawilżaniu pomoże PodoBaby do regeneracji skóry stóp i paznokci u dzieci oraz dorosłych.
Stopa rocznego dziecka, które zaczyna naukę chodzenia, ma częsty kontakt z podłożem, co często prowadzi do mikrouszkodzeń skóry małych stópek oraz sprzyja częstszemu przesuszaniu. Obserwuj skórę na stopach swojego malucha. W razie potrzeby używaj PodoBaby - bezpieczny produkt, który korzystnie wpływa na odbudowę skóry i paznokci, a jego istotną zaletą jest szybkie wchłanianie i brak uczucia lepkości.
Jakie są jego największe zalety? Jego skład pozwala między innymi:
- nawilżyć i przywrócić elastyczność skóry,
- zregenerować i zredukować pęknięcia,
- przyspieszyć wzrost płytki paznokci,
- złagodzić podrażnienia i chroni przed ich powstawaniem.
Skład produktu:
- woda rumiankowa – delikatnie oczyszcza, tonizuje i łagodzi podrażnioną skórę i uszkodzone paznokcie. Wspomaga naturalny proces regeneracji. Nawilża, zmiękcza oraz przywraca skórze i paznokciom piękny wygląd;
- olej awokado – nawilża, chroni przed uszkodzeniami, łagodzi podrażnienia, przywraca elastyczność skóry i paznokci. Łagodzi swędzenie i zapewnia poczucie komfortu;
- kolagen – nawilża, regeneruje, przyspiesza wzrost płytki paznokci. Chroni, odbudowuje oraz przywraca naturalny koloryt skóry i paznokci. Zapewnia jedwabisty wygląd i redukuje pęknięcia;
- pantenol – nawilża i zmniejsza szorstkość. Chroni przed podrażnieniami, przynosi ukojenie zniszczonej skórze i paznokciom.
Warto zaznaczyć, że PodoBaby to produkt nie tylko dla dzieci. Doskonale poradzi sobie ze zniszczonymi paznokciami oraz popękaną i przesuszoną skórą także u osób dorosłych. Idealnie sprawdza się zarówno na dłoniach, jak i stopach. Przebadany dermatologicznie. Bezpieczny od 1 miesiąca życia.