Aktualności i publikacje

Edukacyjne i zawodowe

Problemy dziecięcych stópek czyli kiedy wybrać się z dzieckiem do podologa?

Prawidłowy rozwój dziecięcych stóp jest niezwykle ważny dla komfortu dziecka oraz jego przyszłości. Istnieją jednak momenty, w których może zostać zakłócony, a początkowo niewielkie dolegliwości, mogą przerodzić się w poważne problemy, z którymi zmagamy się przez wiele miesięcy. Kiedy jednak powinniśmy wybrać się z dzieckiem do podologa? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Delikatne i wrażliwe stópki dziecka są niestety bardzo podatne na różnego rodzaju problemy. Ważne, abyśmy jako rodzice umieli w porę dostrzec problem i podjąć odpowiednie działania, które pozwolą na jego eliminację. Nierzadko zdarza się jednak, że problemy pojawiające się na stopach dzieci są przez rodziców bagatelizowane, do momentu, w którym ich terapia staje się niestety żmudnym i długotrwałym procesem, a zmiany sprawiają dziecku ból i dyskomfort.

Często bywa też, że nie wiemy, gdzie udać się z dzieckiem, gdy zauważymy jakiś problem w obrębie stóp. Pierwszą myślą jest pediatra lub lekarz rodzinny i słusznie. Zawsze warto zwrócić się po pomoc do naszego zaufanego pediatry, który wstępnie oceni, co pojawiło się na stopie i podpowie, gdzie dalej powinniśmy szukać pomocy. Czasem będzie to gabinet fizjoterapeutyczny, czasem gabinet podologiczny – w zależności od tego, jakie nieprawidłowości pojawiły się u dziecka.

W gabinecie podologicznym uzyskamy pomoc przede wszystkim wtedy, gdy na stopie pojawiają się zmiany skórne. Mogą dotyczyć naskórka lub paznokci.

Do najbardziej typowych problemów, które dotyczą dziecięcych stóp, zaliczyć możemy takie dolegliwości jak:
  • Wrastający i wkręcający się paznokieć;
  • Pogrubienie paznokcia i jego nieprawidłowy kształt;
  • Brodawki wirusowe czyli potocznie zwane „kurzajki”;
  • Schodząca, łuszcząca się skóra stóp;
  • Podejrzenie grzybicy skóry stóp i paznokci;
  • Odciski i modzele;
  • Nadmiernie zrogowaciały naskórek;
  • Deformacje nabyte lub wrodzone;
problemy ze stopami u dzieci

W dzisiejszych czasach dzieci są pacjentami gabinetu podologicznego równie często, jak dorośli i w żadnym wypadku nie powinniśmy się bać takiej wizyty, czy kojarzyć pracę podologa wyłącznie z problemami dorosłych. W Akademii Zdrowych Stóp bardzo często pracujemy z maluszkami oraz dziećmi starszymi. Nasz najmłodszy pacjent miał zaledwie 2 miesiące, a to doskonale obrazuje, że wiek nie ma żadnego znaczenia, jeżeli chodzi o problemy ze stopami. Dlatego, zawsze kiedy tylko zobaczysz na stopie swojego dziecka jakąkolwiek zmianę niezwłocznie podejmij działania, aby terapia była szybka i mniej uciążliwa dla małego pacjenta.

Problemy dziecięcych stóp, które wyleczymy u podologa.

Kurzajki u dzieci, powszechny problem, którego ciężko się pozbyć.

Pierwszym, najbardziej powszechnym problemem, który dotyka małych stópek są brodawki wirusowe czyli „kurzajki”. Powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV-1. Są one bardzo zaraźliwe, a dziecko może mieć z nimi styczność w wielu miejscach, takich jak sala gimnastyczna, basen czy wykładzina. Pojawiają się na stopie dziecka zazwyczaj w momentach obniżonej odporności. W przypadku ich leczenia niezwykle ważny jest czas. To właśnie szybkie podjęcie leczenia u podologa pozwoli pozbyć się zmian bezboleśnie i powstrzymać ich dalsze rozsiewanie się po stopie czy też zarażanie pozostałych domowników. Więcej na temat brodawek możesz przeczytać tutaj.

kurzajki u dzieci

Wrastający paznokieć u dzieci – objawy, leczenie Nowy Targ.

Kolejną przypadłością, którą wyleczymy u podologa jest wrastający lub wkręcający się paznokieć u dziecka. Do umówienia się na wizytę powinny skłonić nas wszelkiego rodzaju niepokojące zmiany zauważone w obrębie paznokci. Należą do nich przede wszystkim: zaczerwienienie wałów okołopaznokciowych, ból przy dotyku, obrzęk, pojawienie się ropy, a nawet wzrost temperatury. Wrastające paznokcie mogą pojawić się nawet u niemowlaków, dlatego bardzo ważna jest uważna obserwacja maluszka. Warto umówić się do podologa nawet, kiedy nie jesteśmy do końca pewni czy mamy do czynienia z wrastaniem paznokcia. Wizyta w gabinecie pozwoli nam rozwiać wszelkie wątpliwości oraz uzyskać profesjonalne wskazówki, jak pielęgnować małe stópki. Podobnie, jak w przypadku kurzajek – czas jest tutaj kluczowy. Im wcześniej udamy się do podologa, tym mniej bolesna i szybsza będzie terapia.

wrastający paznokieć u dziecka

Leczenie wrastającego paznokcia u dzieci polega przede wszystkim na jego prawidłowym oczyszczeniu, usunięciu wrastającej części i zastosowaniu tamponady, izolującej wał od płytki paznokciowej. Często konieczne jest zastosowanie preparatów zmniejszających stan zapalny. W przypadku dzieci starszych w terapii często stosuje się klamry ortonyksyjne. Dzięki profesjonalnej pomocy podologa jesteśmy w stanie nadać paznokciom prawidłowy tor wzrostu oraz zapobiec nawrotom wrastania paznokcia, które mogą skutkować koniecznością interwencji chirurga.

W Gabinecie Zdrowych Stóp w Nowym Targu najczęściej stosujemy nieinwazyjne metody leczenia. Jak można się domyślić, leczenie wrastającego paznokcia to proces, który wymaga kilku wizyt, a przede wszystkim wymaga ścisłej współpracy rodzica i dziecka z podologiem. Podczas wizyty podolog udziela rodzicowi wskazówek, jak prawidłowo zakładać tamponadę w domu, jak zmieniać opatrunek i zabezpieczać paznokieć do kolejnej wizyty. Rodzic otrzymuje też specjalistyczny zestaw niezbędnych produktów do zmiany opatrunku.

Schodzenie paznokcia u dziecka – przyczyny, leczenie w gabinecie podologicznym.

W naszym gabinecie bardzo często gościmy małych pacjentów, którym schodzi paznokieć. Najczęstszym powodem takiego stanu jest onychomadeza, która polega na nagłym, przejściowym zatrzymaniu wzrostu komórek w obrębie macierzy paznokcia znajdujących się pod wałem paznokciowym proksymalnym. Paznokieć zaczyna schodzić, a rodzice często nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Odpowiedzią mogą być powikłania po przebytej „bostonce” czyli wirusie Coxsacki typu A16 i A6 , która jest chorobą ogólnoustrojową i może prowadzić do pogorszenia się stanu paznokci. Nie zawsze rodzice potrafią skojarzyć schodzenie paznokcia z „bostonkom”, ponieważ ta dolegliwość może nastąpić nawet kilka tygodni po zakończeniu choroby. Jeżeli dziecku zaczynają schodzić paznokcie należy niezwłocznie umówić się do podologa, który wdroży indywidualną terapię i będzie nadzorował, czy paznokcie odrastają prawidłowo. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że czas odrastania paznokcia waha się od 6 do 18 miesięcy!

schodzenie paznokcia u dziecka

Schodząca, łuszcząca się skóra u dzieci, jakie są tego przyczyny?

Tym, co bardzo często niepokoi rodziców jest silnie złuszczający się naskórek na podeszwach stóp. Skóra staje się przy tym sucha, zaczerwieniona, szorstka i bardzo napięta, a dziecko uskarża się na swędzenie i pieczenie. Taki stan rzeczy może mieć wiele przyczyn, począwszy od czynników zewnętrznych, jakimi mogą być zbyt suche powietrze, nadmierna temperatura wywołująca potliwość stóp, kąpiele w zbyt ciepłej wodzie, czy chodzenie boso po twardej powierzchni. Może to też wynikać z niedoboru płynów.

Kolejne przyczyny powodujące schodzenie skóry ze stóp u dzieci mogą mieć bardziej problematyczne podłoże, takie jak kontaktowe zapalenie skóry, grzybica stóp czy też łuszczyca. Aby prawidłowo rozpoznać przyczynę, konieczna jest wizyta u podologa. W każdym z tych przypadków niezbędne jest zastosowanie ukierunkowanej terapii oraz środków odpowiednich dla dzieci, które pomogą pozbyć się problemu.

Zrogowaciały naskórek u dzieci – jak usunąć i nie pogorszyć sytuacji.

W przypadku, kiedy u dzieci i młodzieży pojawia się problem zrogowaciałego naskórka, warto udać się do specjalisty podologa, aby pomógł pozbyć się problemu, by nie pogorszyć sytuacji domowymi sposobami. Zbyt intensywne ściernie naskórka może go podrażnić, a za kilka tygodni problem wróci. Kluczowe jest tutaj delikatne opracowanie stopy oraz zastosowanie profesjonalnych preparatów, które nawilżą stopę i zabezpieczą przed rogowaceniem.

U dzieci starszych często spotykamy się też z problemem odcisków, które mogą być spowodowane przez źle dopasowane obuwie. Odciski wymagają szybkiej interwencji podologa, ponieważ są bardzo bolesne i często uniemożliwiają dzieciom swobodne poruszanie się.

Wizyta z dzieckiem u podologa – jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Wybierając się z dzieckiem do podologa przede wszystkim zachowaj spokój. Staraj się wytłumaczyć dziecku, że ta wizyta przyniesie mu ulgę i będzie bezbolesna. Podolog zawsze dokłada wszelkich starań, aby mały pacjent czuł się na fotelu komfortowo, a na koniec wizyty, dla naszych dzielnych pacjentów mamy ciekawe nagrody, które motywują i przywołują dobre skojarzenia. O tym też możesz powiedzieć dziecku.

Nie bój się też zadawać pytań. Podolog wszystko dokładnie Ci wytłumaczy i pokaże, jak postępować w domu. Pamiętaj, że w czasie terapii rodzic staje się swego rodzaju asystentem podologa i pomaga mu w procesie leczenia dziecka, dlatego ważna jest obserwacja czynności, które wykonuje podolog – szczególnie w zakresie zakładania tamponady lub opatrunku.

Wspieraj swojego maluszka. Na wizytę możesz zabrać ulubioną zabawkę dziecka, książeczkę lub inny gadżet, który pomoże odwrócić uwagę i uspokoić małego pacjenta. Najważniejsze, aby dziecko czuło się komfortowo, a jego stópki szybko wróciły do zdrowia.

Wybierz renomowany gabinet podologiczny. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zdrowia stóp Twojego dziecka umów się na konsultację do Gabinetu Zdrowych Stóp Faustyny Kuros w Nowym Targu. Tutaj otrzymasz profesjonalną pomoc dla swojego dziecka.

UWAGA! SZANOWNY CZYTELNIKU, PAMIĘTAJ, ŻE OBRAZY ZNAJDUJACE SIĘ W TYM ORAZ W POZOSTAŁYCH ARTYKUŁACH, CHRONIONE SĄ PRAWAMI AUTORSKIMI!
Do góry