Nadpotliwość stóp, to brzydko pachnący problem, który bagatelizowany, może mieć bardzo poważne i bolesne skutki dla naszych stóp.
Leczenie nadpotliwości stóp Nowy Targ.
Nadpotliwość stóp może nas dotknąć już w okresie dojrzewania. Na jej powstawanie ma wpływ wiele czynników. Czasem, powody nadpotliwości są błahe, a odpowiednie środki mogą szybko pozwolić przywrócić równowagę naszym stopom, ale są też sytuacje, w których nadmierna potliwość wynika z poważnych chorób, dlatego warto ten problem skonsultować ze specjalistą.
Konsultacja podologiczna Nowy Targ Podhale.
Po czym rozpoznać nadpotliwość stóp?
Pojawianie się potu na stopach, to proces całkowicie normalny, związany z termoregulacją naszego organizmu. Stopy pocą się aby ochronić organizm przed przegrzaniem, kiedy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, podczas intensywnego wysiłku lub nadmiernego stresu. Kiedy jednak pocenie powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim wtedy, gdy stopy pocą się niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, a ilość wytwarzanego potu jest zdecydowanie zbyt duża. Dodatkowym czynnikiem, który powinien nas zaniepokoić jest towarzyszący poceniu się przykry zapach.
Nadpotliwość stóp – jak sobie z nią radzić, gdzie udać się po pomoc?
Nadmierne pocenie się stóp to problem, który może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i stać się powodem ograniczania kontaktów z ludźmi. Przez ten nieprzyjemny i wstydliwy problem wycofujemy się z życia, szukając co raz to nowszego sposobu na pozbycie się nadmiernego pocenia. Należy jednak pamiętać, że aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie, niezbędne jest ustalenie konkretnych przyczyn nadpotliwości, a tych może być wiele. Aby móc trafnie je zdiagnozować należy udać się na wizytę do podologa, który przeprowadzi dogłębny wywiad, oceni stan stóp, wdroży odpowiednie działanie oraz podpowie, jakiego rodzaju dodatkowe badania powinniśmy wykonać.
Leczenie nadpotliwości stóp, Nowy Targ podolog.
Leczenie nadpotliwości stóp należy zacząć od prawidłowej pielęgnacji. Stopy powinno się regularnie myć delikatnym mydłem antybakteryjnym i letnią wodą a następnie dokładnie je osuszać, nie zapominając o przestrzeniach międzypalcowych. Warto regularnie usuwać martwy naskórek w gabinecie podologicznym. Zaleca się także stosowanie specjalnych kremów, żeli, antyperspirantów oraz talków – często zawierających chlorek glinu lub inne metale, które maskują nieprzyjemny zapach. Dla higieny i komfortu lepiej wybierać także skarpety z naturalnej, stuprocentowej bawełny, a obuwie wyposażyć w pochłaniające pot wkładki. Do innych skutecznych metod walki z nadmierną potliwością stóp zalicza się jonoforezę i toksynę botulinową jako zabieg medycyny estetycznej.
Jakie są przyczyny nadpotliwości stóp?
Przyczyn nadmiernego pocenia się stóp jest bardzo wiele. Mogą one mieć związek z naszym stylem życia, podatnością na stres, chorobami lub zmianami hormonalnymi, a nawet z naszą dietą.
Do głównych przyczyn nadmiernej potliwości stóp zaliczamy:
- Nieodpowiednio dobrane obuwie oraz skarpetki, wykonane z syntetycznych materiałów, nieprzepuszczające powietrza;
- Zaniedbania higieniczne;
- Rodzaj wykonywanej pracy i intensywne uprawianie sportu;
- Przewlekły stres;
- Otyłość, prowadząca do nadmiernego obciążenia stóp;
- Zaburzenia metaboliczne np. cukrzyca;
- Choroby układu nerwowego;
- Choroby endokrynologiczne (nadczynność tarczycy, menopauza i andropauza);
- Farmakoterapia;
- Nieodpowiednia dieta;
- Uwarunkowania genetyczne;
- Choroby nowotworowe.
Nadpotliwość stóp – do czego może prowadzić.
Wilgoć pochodząca z pocenia się, może prowadzić do:
- maceracji skóry;
- namnażania się niektórych mikroorganizmów czego konsekwencją jest przykry i uciążliwy zapach;
- zakażeń bakteryjnych (keratoliza dziobata), wirusowych i grzybiczych;
- nadżerek, wilgotnych pęknięć i bolesnych rozpadlin;
- pęcherzyków i pęcherzy;
- złuszczania się naskórka;
- wrastania paznokci.
Jak zahamować pocenie się stóp?
Jeżeli zauważymy u siebie problem nadmiernego pocenia stóp, warto umówić się na konsultację do podologa, który pomoże dobrać odpowiednie produkty do codziennej higieny stóp, wybierze najlepsze dla konkretnego przypadku antyperspiranty, usunie zrogowaciały naskórek, oraz udzieli fachowych wskazówek dotyczących ich skutecznej pielęgnacji i profilaktyki. Dodatkowo, podolog oceni stan skóry na stopach i sprawdzi, czy nie wymaga ona dodatkowej interwencji, np. w postaci oczyszczenia z nadmiernej ilości naskórka.
Pamiętaj, że terapia nadpotliwości stóp jest trudnym procesem, jednak odpowiednio dobrane preparaty, konsekwencja i systematyczność w działaniu mogą pomóc Ci pozbyć się tego uciążliwego problemu.
Więcej na temat nadpotliwości stóp i keratolizy dziobatej dowiesz się z moich dwóch artykułów w recenzowanym czasopiśmie naukowym:
”Keratoliza dziobata, geneza i profilaktyka” ”Keratoliza dziobata,leczona w gabinecie podologicznym – opis przypadku” (str. 123-125)