W grudniu ubiegłego roku miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu „ELEKTROKOAGULACJA W PROCESIE TERAPII BRODAWEK” organizowanym przez eduPODOLOGIA.pl we Wrocławiu. Pod czujnym okiem lekarza spec. dermatologa Tarasa Semenyna poszerzałam swoją wiedzę i umiejętności z zakresu terapii brodawek wirusowych z zastosowaniem metody elektrokoagulacji, wraz z niezbędnymi procedurami okołozabiegowymi.
Bardzo istotnym elementem szkolenia było rozpoznawanie zmian skórnych za pomocą dermatoskopu oraz immunoterapia w procesie leczenia brodawek.
Zabieg elektrokoagulacji jest stosowany zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Wykorzystując prąd elektryczny o dużej częstotliwości i niskim napięciu, możliwe jest skuteczne usunięcie brodawek wirusowych, włókniaków czy zamknięcie naczynek krwionośnych. Jest to zabieg bezinwazyjny, ponieważ nie wymaga nacinania skóry i usuwania chirurgicznego tkanek. Z tego względu uznawany jest za wyjątkowo bezpieczny, a ryzyko wystąpienia powikłań związanych z gojeniem się miejsca po zabiegu jest nikłe.
Poniżej odpowiadam na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia brodawek przy użyciu elektrokoagulacji.
Na czym polega zabieg elektrokoagulacji?
Zabieg elektrokoagulacji polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości. Wytwarzane w czasie działania prądem ciepło powoduje uszkodzenie (koagulację, ścinanie) białek zlokalizowanych w tkance m.in. włókniaków, brodawek łojotokowych i wirusowych, punktów rubinowych i naczyniaków gwiaździstych. W trakcie zabiegu powstaje temperatura sięgająca 200 stopni C. Do zabiegu używa się aparatu zaopatrzonego w metalową elektrodę. Elektrody podlegają sterylizacji po każdym użyciu.
W jaki sposób wykonywany jest zabieg i jak długo trwa?
Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja z podologiem, który oceni czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji. Pacjent zostaje poinformowany o czynnościach związanych z zabiegiem, przeciwwskazaniach i postępowaniu po zabiegu oraz podpisuje świadomą zgodę na zabieg.
Po zdezynfekowaniu miejsca poddawanego zabiegowi, nadmiar zrogowaciałego naskórka usuwa się za pomocą skalpela lub dłuta, następnie elektrodę przesuwa się wzdłuż zmiany. Usuwanie włókniaków, punktów rubinowych i brodawek to zabieg szybki. Czas usuwania jednej zmiany to kilkanaście sekund do około minuty.
Zabieg wymaga bardzo dużej precyzji i ciągłego skupienia spec. podologa, z uwagi na to, przeprowadzany jest nie dłużej niż kilkanaście minut. Do czasu zabiegu nie wlicza się dokładnego oczyszczenia skóry i konsultacji. Ważna informacja: Nie można określić z góry czy jeden zabieg wystarczy do usunięcia zmiany oraz ile zabiegów będzie potrzebnych!
Czy usuwanie zmian elektrokoagulacją boli?
Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym. Odczucia towarzyszące podczas zabiegu zależą w dużej mierze od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Małe, drobne i liczne zmiany (np. włókniaki, naczyniaki gwiaździste) nie wymagają znieczulenia. Usuwa się je szybko, bez odczucia większego dyskomfortu. Odczuwalne są lekkie ukłucia, a w przypadku większych zmian również mocne ciepło. Elektrokoagulacji towarzyszy specyficzny zapach, typowy dla ścinającego się białka.
Jak wygląda skóra po zabiegu elektrokoagulacji?
Celem jest zniszczenie wirusa w naskórku i nie uszkodzenie skóry właściwej, aby zminimalizować ryzyko bliznowacenia. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin. Najczęściej pojawia się strup, który zanika w ciągu 5 - 21 dni. Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują rzadko, podobnie jak blizny. Jeśli pojawią się są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta. Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie.
-
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu elektrokoagulacji?
- choroby układu krążenia
- okres ciąży i karmienia piersią
- przebyta lub tocząca się choroba nowotworowa
- u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi
- cukrzyca (ze względu na utrudnione gojenie)
- wszczepiony rozrusznik serca lub korzystanie z pompy insulinowej
- u osób mającym tendencje do powstawania bliznowców
-
Jak należy dbać o skórę po zabiegu?
- w miejscu usuwania zmian unikaj stosowania wszelkich kosmetyków, możesz aplikować jedynie preparaty zalecone przez spec. podologa do pielęgnacji domowej
- nie korzystaj z basenu i sauny w trakcie trwania terapii (unikaj rozmiękczania naskórka)
- nie wykonuj pedicure / manicure do momentu całkowitego wyleczenia zmian
- nie eksponuj zmian na słońce a jeśli nie możesz ich zakryć, stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (30+) lub plaster oraz bezwzględnie unikaj opalania – nawet do miesiąca po zabiegu
- nie chodź boso, koniecznie zakładaj klapki w miejscach publicznych
- w razie konieczności stosuj immunoterapię dobraną indywidualnie
-
Jeśli planujesz zabieg usuwania brodawek wirusowych, naczyniaków lub włókniaków to koniecznie 2 tygodnie przed wizytą zrezygnuj z:
- peelingów mechanicznych
- peelingów chemicznych (kwasami - w postaci skarpet złuszczających)
- opalania na słońcu i w solarium
- zabiegów chirurgicznych